Fotoelektryczny czujnik: jego sposoby funkcjonowania i zawodowe używanie

3 gru
Dla wielu odbiorców sieci zagadnienia z płaszczyzny elektryki czy fizyki są niemalże wiedzą z innego świata. Niewiele osób ma przeświadczenie o zasadach funkcjonowania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą na przykład napisać w wyszukiwarki You Tube lub Google konkretne frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, gdzie znajdą wiele cennych informacji na wspomniane tematy. Rzetelne ich przybliżenie może pomóc w zrozumieniu działania konkretnych urządzeń czy nawet może być zachętą do podjęcia samodzielnych działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest dość tanim urządzeniem. Jest to urządzenie, które jest złożone z połączonych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są odseparowane od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza dioda jest niczym innym jak diodą podczerwoną, która przesyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym. Drugi element, który wygląda na diodę, jest rzeczywiście fototranzystorem. Zostaje on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło. W tym przypadku będzie to światło podczerwone, wysyłane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek tego światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego zastosowanie jest dość szerokie. Nad wyraz użytecznym wydaje się przeznaczenie go jako czujnika zbliżeniowego. Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, ponieważ posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od tej przeszkody na którą natrafił i następnie powracał. W ten sposób można było ujawnić odległość od danej przeszkody. Zobacz stronę:

Oddziaływanie określonego czujnika jest nad wyraz podobne, z tym że jego zakres działania jest o wiele mniejszy. Jego odległość działania wynosi parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa nawet do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się doskonale jako czujnik antywłamaniowy. Przykładowo przy otwarciu drzwi usunięta zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zaalarmuje.