Kim są „krokodylki” oraz jakiego rodzaju istnieją formy komunikacji radiowej?

10 lut
Funkcjonuje wiele sposobów na komunikowanie się na większe lub mniejsze odległości. W tym celu można by wykorzystać nie tylko telefony stacjonarne czy komórkowe, lecz również różnego rodzaju radiostacje.

Mogą być one używane przez osoby prywatne, firmy czy służby mundurowe, przy czym dostęp do wykorzystywanych przez nie pasm radiowych jest zabroniony.
Najpopularniejszymi sprzętami dostępnymi w sprzedaży są radia CB. Pozwalają one osobom cywilnym na komunikowanie się drogą radiową bez potrzeby wyrabiania specjalnych zezwoleń. Radia CB są zazwyczaj wykorzystywane przez kierowców samochodów osobowych albo ciężarowych. Co ciekawe, kierowcy stworzyli nawet swoją gwarę, dzięki czemu mają oni możliwość m.in. łatwo odróżnić kierowców z większym lub mniejszym stażem. Przykładem mogłyby być „krokodyle”, czyli przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego. Na podobnej zasadzie działają również radiotelefony przenośne PMR, które są idealne do pracy w promieniu do 1 kilometra. Są często stosowane przez spółki telekomunikacyjne do prowadzenia rozmów przy czynnościach dotyczących montażu okablowania między różnymi pomieszczeniami, budynkami czy operatorem dźwigu.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex

Autor: Thermaflex
Źródło: Thermaflex

Sprzęt do druku
Ponadto istnieje radiokomunikacja amatorska, zatem prowadzenie rozmów na częstotliwościach, do których dostęp wymagałby zezwolenia. Osoby, które komunikują się za pomocą takich urządzeń określa się kolokwialnie jako „krótkofalowcy”. Mogliby oni wykorzystywać o wiele bardziej znaczącą ilość pasm niż posiadacze urządzeń PMR.

Należy wspomnieć ponadto o innym sposobie, którym jest radiokomunikacja profesjonalna.

Ten tekst, który w tej chwili studiujesz zawiera ciekawe dane, lecz jeśli chcesz uzyskać podobne wiadomości na opisywany wątek, to sięgnij po szczegóły (hanzo.com.pl/laptopy-notebooki-17,3).

Nie mają prawa zaistnieć w niej jakiekolwiek niedociągnięcia. Z takiej formy korzystają m.in. takie służby jak pogotowie czy też straż pożarna.