Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszego komputera

18 gru
komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby prawidłowo działały, należy się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki niniejszym poradom można zdobyć następny poziom wtajemniczenia, gdyż możesz stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy.

Czy masz chęć bardziej przeanalizować opisywany na tej stronie wątek? Jeżeli tak, bez obaw kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej ciekawostek (www.e-bill.pl/ksiega-przychodow-i-rozchodow)!

Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do sieci internet) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.

Przedstawiony zostanie także końcowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale trzeba bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, trzeba czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać opcję „Właściwości”, a następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.