Zastosowanie wyłączników krańcowych oraz styczników

12 paź
W branży elektronicznej istnieje niemało pojęć, których zdefiniować nie potrafi większość ludzi. Czasem wiążą się one z podzespołami stosowanymi w sprzętach codziennego użytku. Dobrze jest posiadać wiedzę, na jakiej zasadzie działają otaczające nas sprzęty.

Nazwy takie, jak wyłączniki krańcowe, czy styczniki zapewne nic nie mówią większości osób. Krótko mówiąc są to przydatne mechanizmy elektroniczne, pozwalające na obsługę maszyn i narzędzi na odległość. Służą do manewrowania i monitorowania zaawansowanych urządzeń technologicznych, wykorzystywanych na przykład we współczesnych zakładach produkcyjnych, lecz ich zastosowanie znajdziemy również w przedmiotach powszechnie stosowanych, jak na przykład pralka automatyczna. Wyłączniki krańcowe to specjalne czujniki, przy pomocy których można regulować pracę urządzeń elektrycznych.

Kable

Źródło: nadmorski24.pl

Za sprawą impulsu elektronicznego, do maszyny przekazywana jest konkretna informacja. Zazwyczaj stosuje się rozwiązanie, w którym współistnieją dwa osobne układy: jeden dla zadania początkowego, jak np. start, lub otwarcie, drugi dla zadania końcowego, jak stop, zamknięcie. Dzięki takiemu systemowi, maszyna otrzymuje informację, w którym miejscu ma zacząć pracować oraz kiedy zakończyć. To rozwiązanie jest najczęściej używane na taśmach produkcyjnych, przy których znaczna część zadań została zmechanizowana. Oczywiście, do prawidłowego działania całego systemu, poza krańcówkami, stosuje się wiele innych urządzeń, jednak to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej pełnią w układzie decydującą rolę.

Styczniki to szczególnego rodzaju przekaźniki, dostarczające sygnał do rozpoczęcia działania przez urządzenie. Najprościej mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, aktywujący dany układ mechaniczny, który przestawia się bez użycia rąk. Z takim elementem spotkamy się np. w działaniu zmywarki z programatorem, która włącza się dopiero wówczas, kiedy wykonamy zestaw czynności wstępnych, a następnie wybierzemy wybrany cykl i wciśniemy przycisk start.www.logintrade.pl/ (zobacz portal logintrade.pl kliknij)Użycie przycisku pobudza stycznik, który włącza cały mechanizm. Przykłady styczników pod linkiem . Styczniki są bardzo chętnie stosowane w rozmaitych urządzeniach, ponieważ są dość małych rozmiarów i lekkie, a jednocześnie są bezawaryjne i bardzo trwałe.