Kilka przykładowych informacji o historii smartfonów, przykłady ich wykorzystania w życiu codziennym i biznesie.

27 paź
Smartfony szturmem wdarły się w nasze życie, jak pokazują statystyki w ostatnim czasie coraz mniej konsumentów wybiera zwykłe telefony z klawiszami. Tak naprawdę smarftony to bardzo wydajne komputery, tyle że w miejscu myszy i klawiatury posiadają tylko dotykowy ekran.

Co zupełnie nie przeszkadza w tym, aby można z nich było całkiem wygodnie korzystać. Pomimo tego że dużą popularność zaczęły zyskiwać raptem parę lat wcześniej, to niewiele osób wie, że historia ich trwa już ponad dwie dekady.

programowanie aplikacji mobilnych na telefon

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

To właśnie przed dwudziestu laty IMB wypuścił do sprzedaży pierwsze urządzenie z ekranem dotykowym, które jednak w tamtych czasach dużej popularności nie zyskało. Potrzeba było kolejnych piętnastu lat i dużego postępu technologicznego, żeby ukazała się następna odsłona tych urządzeń, tym razem już bardzo ciepło zobacz też grzałka do piekarnika przyjęta przez konsumentów. Aktualnie smartfony są naprawdę potężnymi urządzeniami, o mocy obliczeniowej znacznie większej niż komputery sprzed niedawna. I producenci bez przerwy dokładają im pamięci i szybkości procesora, jeszcze bardziej powiększając ich parametry.

Na dzień dzisiejszy na rynku liczą się smartfony z dwoma systemami operacyjnymi, czyli iOS oraz Androidem. Co prawda jeszcze system Microsoftu próbuje zdobyć chociaż niewielką część rynku, ale na razie tak średnio sobie radzi. Wybór systemu ma spore znaczenie na to, z jakich programów i aplikacji można będzie korzystać, a poza tym ile za to będzie trzeba płacić.

Bez wątpienia znacznie lepiej pod tym względem prezentuje się Android. Gry i aplikacje mobilne ściągać można ze sklepu Google Play, w jakim duża ich część jest bezpłatna albo kosztująca symboliczne kwoty. Google prowadzi również rozsądną politykę dla developerów, przez co liczba oferowanych aplikacji bardzo szybko przyrasta. I aplikacje te są coraz bardziej zaawansowane pod względem użytkowym i graficznym, co bardzo dobrze widać na przykład po najróżniejszych grach. Ale na smartfony i tablety produkowane jest również coraz więcej programów użytkowych, biznes polubił te mobilne urządzenia i bardzo chętnie z nich korzysta.