wyjątkowe momenty – metody na ich zatrzymanie?

4 mar
Uwiecznianie znaczących chwil było dla ludzi istotne od zawsze. Kiedyś robiono to, tworząc obrazy. Dziś już posiadamy na szczęście dużo łatwiejsze i sprawniejsze możliwości – można po prostu robić zdjęcia oraz filmować. Zaczęło być to możliwe jednakże dopiero kilkadziesiąt lat temu. Wtedy wyłącznie w formie czarno-białej. W tym czasie kamery i aparaty mieli jedynie specjaliści. Były one kosztowne oraz niewielu było na nie stać. Dlatego zatrzymywano tylko rzeczywiście istotne okazje, takie jak śluby, chrzciny lub pogrzeby.

kamerka

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Starsze osoby mają więc mało fotografii ze swej młodości. Stopniowo zaczęło się to zmieniać. Już dwadzieścia lat temu aparat fotograficzny zagościł w tak naprawdę każdym polskim domu. Jednakże początkowo działały one całkiem inaczej aniżeli współcześnie. Żeby zrobić zdjęcie, trzeba było posiadać rolkę, którą potem niosło się do fotografa, by mógł ją wywołać. W teraźniejszych czasach jest to dużo prostsze. Mamy aparaty cyfrowe, którymi da się robić zdjęcie w przeciągu zaledwie sekundy, a potem z miejsca obejrzeć ujęcie oraz zdecydować czy jest dobre, czy nie. Niektórzy dysponują znakomitym sprzętem, takim jak na przykład oczekiwany GoPro Karma (sprawdź świeże informacje: http://www.gohero.pl/dron-gopro-karma), lecz tak naprawdę tego typu aparaty są dzisiaj wbudowane w każdy aparat komórkowy. Robimy więc o wiele więcej fotografii niż wcześniej, aniżeli jeszcze te dziesięć czy nawet 5 lat temu. „Pstrykamy” właściwie codziennie, w zupełnie zwyczajnych momentach. Mamy możliwość, by takie fotografie od razu przesłać swym przyjaciołom czy podzielić się nimi ze znajomymi na portalach społecznościowych.

kamera sportowa

Autor: Gordon Tarpley
Źródło: http://www.flickr.com

Czasami jednakże trafia się, iż aparat umieszczony w telefonie nam nie starcza. Nie ma w tym nic przedziwnego – przecież zazwyczaj nie są one za dobrej jakości. Na co dzień może i są odpowiednie, lecz już przy szczególnych okazjach – niestety w zasadzie nie. Dlatego stale nie odchodzą do lamusa lepsze aparaty czy też na przykład kamery sportowe, jakie umożliwiają nam osiągnąć naprawdę wysoką i faktycznie wyjątkową jakość nagrywanych filmów. Ich kupno wiąże się najczęściej z dosyć wysokimi kosztami, lecz to i tak nie odstrasza wielbicieli pięknych zdjęć i zapierających dech w piersiach filmów. Przecież czego się nie robi, aby zatrzymać swoje najlepsze wspomnienia?