Jakim gałęziom nauki zawdzięczamy rozwój elektroniki?

6 kwi
Elektroniką określamy taką dziedzinę techniki oraz nauki, która zajmuje się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem sygnałów występujących w formie napięć oraz prądów elektrycznych albo pól elektromagnetycznych.

Fernando Alonso

Autor: Samsung
Źródło: Samsung
Przy wykonaniu celów służą przeróżne układy oraz narzędzia, zatem elementy dynamiczne: tranzystory, tyrystory, czy układy scalone. Są to tzw. półprzewodniki, albo lampy próżniowe, zatem triody, diody, pentody itp. Istnieją również części bierne, zatem kondensatory, rezystory, cewki albo diody półprzewodnikowe. Części akustoelektroniczne natomiast to m.in. rezystory, filtry, linie opóźniające, albo sensory. Jednak elektronika to również części optoelektroniczne, zatem światłowody, lasery, czujniki promieniowania, itd.. W elektronice istnieją także elementy fotoniczne, zatem łączące części akustoelektroniczne z optoelektronicznymi. To m.in. wzmacniacze, modulatory albo czujniki.
elektornika

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli popatrzymy na przeszłość, to elektronika wyrosła z radiotechniki. Warto dodać, że elektronika jest nauką interdyscyplinarną, która koncentruje w sobie doświadczenie z zakresu elektrochemii i elektrotechniki. Jednak elektronika (Polecamy hurtownia elektroniki z chin) to także Informatyka czy mikroelektronika. W dzisiejszych czasach elektronika przez wzgląd na znaczne zapotrzebowanie z różnorodnych dziedzin życia, ma w sobie również bardziej znaczącą ilość kierunków. Do najbardziej istotnych zaliczają się też telekomunikacja, optoelektronika, elektronika cyfrowa, czy też lasery. Postęp elektroniki zawdzięczamy badaniem w różnych dziedzinach nauki, a w największym stopniu w fizyce (półprzewodniki, magnetyzm czy też optyka), oraz chemii czy matematyki. Dzięki tej ostatniej nauce w elektronice powstały możliwości stosowania takiej nauki w analizie zachowawczej, przetwarzaniu sygnałów czy też analizie stabilizacji.

Warto wspomnieć, że chociaż obecnie znacznie mniej kosztownym rozwiązaniem jest kupno nowego urządzenia, niż reperowanie uszkodzonego, to jednak jako zamiłowanie elektronika jest wciąż niezwykle popularna.