Łączniki instalacyjne i gniazda wtyczkowe warto, by były nie tylko estetyczne, ale również łatwe w obsłudze

15 sie
Lokalizację gniazdek i łączników instalacyjnych, należy zaplanować na etapie projektowania instalacji oświetleniowej. Zasadą jest, że włączniki zakłada się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W małych pomieszczeniach jak spiżarnia czy garderoba, ale także łazienka, łączniki instalacyjne sugeruje się zakładać przed wejściem. Aby były funkcjonalne w obsłudze.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno łączniki oświetlenia, jak i gniazda wtykowe różnią się wyglądem, rolami, sposobem zakładania oraz obsługi.

Czy potrzebujesz następnej dawki tego typu informacji przedstawianych w tak samo komfortowy sposób? Żaden problem – kliknij ten link – zalecamy ten serwis (https://etteplan.com/pl)!

Istnieją w szerokiej palecie kolorów. Najpowszechniejsze są wciąż białe i kremowe. Wykonane są z różnego tworzywa.

Choć najczęściej spotyka się sprzęt wykonany z odpornego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można również zobaczyć włączniki wykonane ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet z drzewa. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Pomysłowość producentów w tej materii nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń.

Czy wiesz, gdzie jeszcze można znaleźć analogiczne wiadomości? Jeśli nie, to kliknij na ten odnośnik i zerknij na treść (http://www.a-pro.pl/hurtownia-elektryczna/) znajdującego się tam materiału.

Kiedy chcemy sterować światłem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowych schodach, potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takim momencie same łączniki schodowe to za mało. Instalację elektryczną trzeba uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który wpina się pomiędzy dwa włączniki schodowe. Część łączników ma tzw. ściemniacze, ułatwiające oprócz roli włączania i wyłączania oświetlenia także zmianę jego natężenia.

Ze ściemniaczy, zazwyczaj korzysta się, aby stworzyć pożądany klimat, np. podczas oglądania filmu . Co niektóre ściemniacze wyposażone są we właściwe diody, ułatwiające wizualizację poziomu oświetlenia. Pracą ściemniaczy można sterować ręcznie lub przy pomocy pilota. Kupując włącznik ze ściemniaczem, należy zwrócić uwagę na to, czy zmienia on także nasilenie światła lamp energooszczędnych i diodowych typu LED. Sprawdź tutaj: Ściemniacze.

gniazdko elektryczne

Autor: Jenny Ondioline
Źródło: http://www.flickr.com
Kontakty można łączyć ze sterownikami natężenia światła, ale także łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też zwykłymi łącznikami. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy do kontaktów podłączonych jest kilka urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby pozbyć się niepotrzebnych kosztów, wystarczy przy użyciu przełącznika odciąć dopływ energii.