Najważniejsze przepisy i zasady obowiązujące operatorów dronów używanych do filmowania i fotografowania

10 lis
Ostatnie kilka lat to ogromny wysyp przeróżnych urządzeń latających, popularnie nazywanych dronami. W wojskowości oraz przemyśle od dawna znane są ich zalety, jednak do niedawna jeszcze drony były bardzo drogie i trudne do zdobycia. Dzisiaj, gdy prostego drona można kupić już za niecałe sto złotych, a za tysiąc można dostać mocno zaawansowany sprzęt, to i dostępność i ceny już taką przeszkodą nie są. Dlatego też coraz więcej ludzi kupuje je w charakterze zwykłych zabawek, lecz są też tacy, którzy wykorzystują je w pracy zawodowej.

dron

Autor: Jorge Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozpowszechnieniu tych urządzeń powiększyły się znacznie możliwości robienia zdjęć i filmowania najróżniejszych uroczystości i imprez. Obecnie dostępne drony do filmowania, dla przykładu najnowszy dron Phantom 4: , umożliwiają podpięcie zaawansowanej kamery (zobacz zakres usług od sprawdzonej firmy – kamery wifi) albo wymiennie, i sterowanie tym wszystkim przez osobę obsługującą. Dzięki temu da się uzyskać fantastyczne ujęcia z większych wysokości, trudno się więc dziwić, że tego typu usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Filmowanie z powietrza może być doskonałym sposobem na rozszerzenie zakresu swoich usług, jednak aby robić to całkowicie legalnie trzeba spełnić pewne warunki. W pierwszej kolejności należy kupić odpowiedniego drona, który da sobie radę z przymocowaną kamerą. Ze względów bezpieczeństwa należy kupować urządzenia niezawodne, bo w razie jakieś usterki tylko dron może całkowicie się zniszczyć, lecz również istnieje niebezpieczeństwo jakiś urazów w przypadku ludzi na ziemi.

Sprawdź przykłady: .

W przypadku usług komercyjnych konieczne będzie posiadanie odpowiedniej licencji, która będzie potwierdzać umiejętności kierowania dronem i znajomość lotniczych przepisów. Na razie licencje nie są konieczne w przypadku lotów niekomercyjnych i małymi urządzeniami, ale plany idą w tym kierunku, aby wszyscy użytkownicy musieli taki dokument mieć. Przy nagrywaniu jakiś imprez trzeba zadbać jeszcze o kilka spraw. Pierwszą z nich będzie uzyskanie zezwolenia na wykonywanie lotów nad danym obszarem, a drugą zgoda na rozpowszechnianie wizerunku osób, które się filmuje.