Starsze modele i nowiutkie smartfony – jak zmieniły się telefony komórkowe w ciągu ponad dwudziestu lat.

31 paź
Technologia w branży telefonów komórkowych w ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniła się w sposób naprawdę radykalny, żeby nie powiedzieć rewolucyjny. Wystarczy choćby przypomnieć to, w jaki sposób wyglądały telefony na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku i to, w jaki sposób przedstawiają się one współcześnie.

samsung galaxy

Autor: Chris F
Źródło: http://www.flickr.com

Prócz tylko wyglądu, samej zmianie ulegały przez lata również funkcje naszych komórek. Ten pierwszy w historii model został wypuszczony już na początku lat osiemdziesiątych, jednak oczywiście w niczym nie był on podobny do współczesnych aparatów. Potrzeba było czekać parę lat, żeby na rynku stworzono model, który choć w małym stopniu będzie przypominać to, z czym mamy do czynienia współcześnie. Na początku były to duże kwadratowe albo prostokątne „cegły”, czasami nawet wielkości pustaków, które tak naprawdę w niczym nie przypominały teraźniejszych typów. Ich jedyną funkcją i możliwością było robienie połączeń telefonicznych. Z czasem wszystko zaczęło się zmieniać i chociaż nie od razu nowoczesne modele przypominały galaxy s3 czy też galaxy note 3 to jednak ich rozwój w sposób stały postępował. Potem można było oprócz robienia połączeń telefonicznych pisać również króciutkie wiadomości a także zapisywać informacje w kalendarzu. Kolejną ważną zmianą było dołączenie możliwości wykonywania zdjęć za pomocą aparatu telefonicznego a także to, iż dzięki owym przenośnym urządzeniom można było łączyć się z siecią i skorzystać z netu nieomal w każdym miejscu na kuli ziemskiej.

elektronika od samsung

Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Wielką zmianą w dziedzinie mobilności samych komórek było przykładowo to, że antena została schowana do wnętrza urządzenia i także to, że w nowoczesnych modelach, poprzednikach galaxy s5 a także galaxy note 4 zaczęto wprowadzać ekrany dotykowe, które z wyglądu zaczęły przypominać menu komputerów – Owe nowatorskie telefony wyposażono w oprogramowanie wbudowane android, który uczynił z naszych poczciwych komórek prawdziwe niestacjonarne komputery, w których będziemy mieli aparat, możliwość przesyłania mms-ów czy również korzystania z Internetu. Dzięki tak rozbudowanym komórkom mamy możliwość poradzić sobie prawie w każdej sytuacji. Nawet wówczas, kiedy gdzieś się pogubimy, to zawsze można włączyć gps w naszym telefonie, co pozwoli nam odnaleźć drogę.