Jakim sposobem dobrze wybrać obiektyw do naszej lustrzanki?

26 maj
Obecnie fotografia na pewno stała się niezmiernie dostępna dla wszystkich użytkowników. Jeszcze kilkanaście lat temu również dostępna technologia, jak i osiągalność sprzętu pozostawiała nam mnóstwo do życzenia. Kupno właściwej jakości sprzętu związany był z niezmiernie dużym wydatkiem, na którego poniesienie stać było tylko nielicznych z nas.

aparat
Również oferowany sprzęt nie był najwyższej jakości. Wykonywane zdjęcia przez stare aparaty wymagały nieodzowności skomplikowanych ustawień, o których najczęściej nie posiadaliśmy pojęcia. w dniu dzisiejszym na szczęście sytuacja niezmiernie wyraźnie się odmieniła.

W domu nieomalże każdego z nas znajdują się aparaty fotograficzne, dzięki którym możemy niebywale bezproblemowo zarejestrować znaczące chwile z naszego życia. Chociaż dla wielu z nas cały proces został dostrzegalnie zautomatyzowany, to jednak zawodowy fotograf dobrze wie, że stworzenie atrakcyjnego zdjęcia wymaga od nas skoordynowania dużej liczby szczegółów, o jakich przeważnie pospolity użytkownik nie ma pojęcia. W większości wypadków bowiem ograniczamy się do kupna aparatu cyfrowego, który odnajdziemy w każdym sklepie RTV. Pomimo tego okazuje się, że próba zrobionego przez nas zdjęcia w dużej mierze jest zależne również od użytego obiektywu.

obiektyw aparatu

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com
Praktyka wyraźnie ukazuje, że wielu młodych fotografów ma kłopot z ich doborem. Kluczem do sukcesu jest bowiem poznanie się z elementarnymi parametrami obiektywów, które mają ogromny wpływ na jakość robionych przez nas zdjęć. Do ich grona niewątpliwie powinniśmy zaliczyć ogniskową, która w poważny sposób przekłada się na naszą możliwość przybliżania. Duża część z nas traktuje go jako najważniejszy parametr, w takim razie w naszym wyborze powinniśmy się postarać, by posiadała one atrakcyjne wartości. W tym miejscu perfekcyjną sugestią będzie obiektyw Sigma 35mm lub lr4-60hph Sigma 18-35mm f1.8, dostępny np. tu , jaki doskonale sprawdza się w nawet najbardziej trudnych warunkach. Kolejny z istotnych parametrów to jasność. Jej wpływ na jakość wykonanych zdjęć jest ogromny, bowiem pozwala nam na zrobienie fotografii przy niedostatecznej ilości światła.